Viewport se definira kao prostor na web stranici koji je vidljiv korisniku. Unutar koda, viewport označava veličinu uređaja na kojemu se stranica pregledava.
Standardno postavljanje viewporta na stranici:
<meta name="viewport" content="width=device-width, initial-scale=1.0">
width=device-width
-> usklađuje širinu stranice sa širinom uređajainitial-scale=1.0
-> postavlja razinu uvećanja (zooma) sadržajaStruktura rešetke, poznatija pod engleskim nazivom nazivom „grid layout“, označava način na koji se poredavaju elementi na web stranici. Sastoji se od uzastopnih paralelnih i okomitih linija koje su jednako razmaknute jedna od druge, te od prostora između – kako nebi došlo do međusobnog „lupanja“ elemenata.
Najjednostavniji način izrade responzivnog teksta jest zamjena mjerne jedinice (npr. px [pikseli]) s mjernom jedinicom vw – viewport width. Ova mjerna jedinica označava postotak širine uređaja, npr. 2vw stoji za 2% širine uređaja.
Kako bismo primjenili pojam responzivnost na multimedijske sadržaje, kao na primjer videozapise i slike, najlakše nam je pod svojstvo width samog elementa staviti postotak umjesto fiksne vrijednosti.
Korisna svojstva koja vrijedi napomenuti su max-width i min-width. Ona ograničuju veličinu multimedije kako nebi bila prevelika ili premala.
Uz pomoć media queryja možemo, ovisno o veličini uređaja ili preglednika, definirati u potpunosti drukčiji izgled i poredak sadržaja web stranice putem CSS-a.
Ovo se radi pomoću CSS pravila (eng. rule) @media.
Standardna sintaksa:
@media only screen and (max-width: 600px) {
...
}